Microsoft Edge tarayıcısında ayarları sıfırlamak çok ama çok kolaydır. Microsoft Edge artık daha popüler bir tarayıcı oldu. Şuan Chrome ya da Firefox gibi tarayıcılarla birlikte en çok kullanılan tarayıcılar komunundadır.

Genellikle tarayıcılar kullanıcılarının ayarları sıfırlamasına olanak sağlarlar. Microsoft Edge tarayıcısındaki ayarları sıfırladığımız zaman tüm ayarlar varsayılana sıfırlanır.

Ama burada şunu sormak gerekir: Microsoft Edge’deki ayarları neden sıfırlamanız gerekiyor?

Bunun pek çok sebebi vardır. Tarayıcınız çökmüştür, düzgün yüklenmiyordur, uzantılar bozulmuştur vb.

Bu durumda tarayıcınızın çökmesinin asıl nedenini bulmaya vaktiniz olmayabilir ve ayarları sıfırlayarak bu durumu devam ettirebilirsiniz.

Microsoft Edge Üzerinde Ayarlar Nasıl Sıfırlanır ?

Microsoft Edge’deki ayarları sıfırlamak için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

  • Edge tarayıcısını açın. Sağ üst köşede bulunan üç yatay noktayı tıklayın ve Ayarlar‘a tıklayın.
  • Solda açılan menüde Ayarları Sıfırla (Reset Settings) ‘ya tıklayın.
  • Ayarları varsayılan değerlerine geri yükle (Restore settings to their default values)“ seçeneğine tıklayın.
  • Açılan bir diyalog kutusu göreceksiniz. Burada tarayıcı ayarlarınızı sıfırlamak için “Sıfırla(reset)” seçeneğine tıklayın.
Microsoft Edge Tarayıcısında Ayarlar Nasıl Sıfırlanır

Peki bu adımları yaptıktan sonra tarayıcınızda neler değişecek ?

Microsoft Edge tarayıcısının ayarları sıfırlandığınız zaman başlangıç ​​sayfası, yeni sekme sayfası, arama motoru ve sabitlenmiş sekmeler sıfırlanır. Ve tüm uzantılarınız devre dışı kalacak, çerezler vb. geçici verileriniz temizlenecektir. Güzel haber ise favorileriniz, geçmişiniz ve kayıtlı şifreleriniz silinmeyecektir.

Edge tarayıcısındaki ayarları sıfırlamak için bir diğer yöntem ise Edge’de şu URL’yi de yazabilirsiniz – edge://settings/reset. Bu bağlantı sizi ayarları sıfırlamaya yönlendirecektir ve buradan tarayıcı ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

PowerShell ile Microsoft Edge’i Sıfırlamak

PowerShell komutlarıyla Microsoft Edge’i sıfırlamanın bir yolu var. Aşağıdaki komut ile tüm kullanıcılar için Microsoft Edge ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. PowerShell’i yönetici olarak açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın. Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml” -Verbose}

VERBOSE: “Paketi kaydet(Register Package)” işleminin gerçekleştirilmesi “C:WindowsSystemAppsMicrosoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbweAppXManifest.xml” hedefinde.

VERBOSE: Şunun için işlem tamamlandı: C:WindowsSystemAppsMicrosoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbweAppXManifest.xml

Komutu çalıştırdıktan sonra Microsoft Edge‘i başlatın. Tarayıcınız artık sıfırlandı.

Bu yazıdak anlatılanları uygulayarak sıfırlama yapabilirsiniz.Herkese kolay gelsin.

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir