images

Merhaba arkadaşlar bu kısa yazıda size Active Directory ortamınızdaki kullanıcılar arasında şifresi hiç değiştirilmesin şeklinde bir ayar yapılmış olan yani kullanıcının profil ayarlarında Password Never Expires tiki seçili olan kullanıcıları tespit ederek listesini dışarı nasıl aktarabiliriz onu anlatacağım.

Password Never Expires Kullanıcıların Listelenmesi

Bunun için aşağıda bulunan Powershell kodlarını kullanacağız. Ama onun öncesinde Password Never Expires ne demek anlamı ve önemi nedir ? isimli makalemi okursanız konu çok daha anlaşılır olacaktır.

get-aduser -filter * -properties Name, PasswordNeverExpires | where {
$_.passwordNeverExpires -eq “true” } | Select-Object DistinguishedName,Name,Enabled |
Export-csv D:neverexpiresusers.csv -NoTypeInformation -Encoding UTF8
Get-ADUser  -filter * Name, PasswordNeverExpires -> Komutu sayesinde Name ve PasswordNeverExpires attributelarını listeliyoruz.
where { $_.passwordneverExpires -eq “true” } -> where komutu sayesinde passwordneverexpires attribute değeri “true” ‘ya eşit olanları listele diyoruz.
Select-Object DistinguishedName,Name,Enabled -> komutu ile birlikte bu listelenen kullanıcıların DN, Name ve Enable olan kullanıcıları bize ekranda belirtmesini istiyoruz.
Export-csv D:neverexpiresusers.csv -NoTypeInformation -Encoding UTF8 -> komutu ile birlikte D dizini altına neverexpiresusers.csv isminde CSV, UTF8 formatında export etmesini istiyoruz.

Hepsi bu kadar varsa sorunuz kafanıza takılan bir şey yorum yazarak sorabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar umarım faydalı olmuştur.

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir