images

Active Directory de kullanıcı şifreleri  süreleri dolduğunda, kullanıcıların şifrelerini yenilemeleri gerekir.

Sistem uzmanı olarak  domain üzerindeki kullanıcıların password (şifre) sürelerinin ne zaman sona ereceğini bilmek ve hatta bu geçerlilik tarihini ayarlamak işinize yarayacaktır.

AD üzerindeki bir kullanıcı için bir sonraki parola değişikliğinin ne zaman olacağını bize veren değer “msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed” attribute alanında bulunmaktadır.

Aşağıdaki powershell komutunda bu değerin nasıl kullanıldığını görmektesiniz. Powershell komutumuzu herhangi bir kullanıcınız için kullanabilirsiniz.

Get-ADuser tolgaceyhan -Properties msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed | select Name, msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed 

Şimdi yukarıda belirtmiş olduğum komuta bakacak olursak eğer, tolgaceyhan kullanıcısı için;

msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed attribute değerini buluyoruz.

Karşımıza gelen sonuç çıktısında Name (isim) değerini ve msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed (bir sonraki parola değişikliği) değerlerini görebiliyoruz.

Active Directory Kullanıcı Şifreler

Fakat görmüş olduğunuz gibi sonuç çıktımızda anlamsız bir değer verdiğini görebiliyoruz. Bunu daha anlamlı hale getirmek için kodumuzu biraz düzenlememiz gerekiyor.

Daha düzenli ve anlamlı bir çıktı istiyorsanız eğer aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Get-ADuser tolgaceyhan -Properties msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed | select Name, {[datetime]::FromFileTime($_."msDS-UserPasswordExpiryTimeComputed")}

Active Directory Kullanıcı Şifreleri

Resimde de görüldüğü gibi istemiş olduğumuz değeri datetime formatına dönüştürdük ve daha anlamlı bir hale getirdik.

Peki bu komutlarla neler elde ettik ?

Biz artık bu komutlar sayesinde Active Directory ortamımızda bulunan bütün kullanıcılarımız için gerekli bilgileri alarak bunları bir rapor haline getirebiliriz.

İyi çalışmalar dilerim, umarım işinize yarar başka bir makalede görüşmek üzere…

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir