Instagram üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu Hatası Nedir ?

Merhaba arkadaşlar Instagram uygulamasında Üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu hatasını alıyorsanız eğer çözümü bu yazımızda bulacaksınız. ben kendim de aynı hatayı aldım ve yaklaşık 2 (iki) ay boyunca çözüm bulamadım. İnternette youtube kanalları forumlar blog siteleri ne varsa araştırdım denedim. Format harici tüm yöntemleri denedim olmadı. Sonra bir yöntem keşfettim ve olabilir mi acaba dedim. Ve sorunu çözdüm. ( Benim telefonum Iphone marka olduğu için android ile çözülüyor yazan tüm yöntemler IOS da çözmedi. Ama denemiş olduğum yöntemde sorun ortadan kalktı). İşte size bu makalede ANDROID ve IPHONE telefonlarınızda “Üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu” hatasını alırsanız neler yapmanız gerek ve çözüm yolunu paylaşacağım. Android de bu yöntemlerin bir çoğu çözüm sağlasa da IOS da bu biraz daha zor ve yöntemlerin bir çoğu işe yaramıyor.

Hadi başlayalım;

Son yılların oldukça popüler sosyal medya uygulaması  olan Instagram bazen çok ilginç uyarılar, hatalar verebiliyor. Bu hatalar ev uyarılar zaman zaman Instagram’ın kendisinden kaynaklı zaman zaman da kullanıcı kaynaklı olabiliyor. Bunların içerisinde ise en sık rastlanan ve en popüler olan hata şekli “üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun(hata) oluştu” uyarısı olmuş durumdadır. Dolayısıyla bu da kullanıcıların kafasını hayli karıştırıyor ve mağdur bırakıyor.

Böyle bir durumda sizlerde benim gibi aylarca instagrama telefonunuzdaki uygulamadan erişemeyebiliyorsunuz. ( Bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdaki tarayıcıdan erişebiliyor olsanız dahi uygulama üzerinden direkt olarak erişemiyorsunuz)

Sorunumuz akıllara bazı sinir bozucu sorular bırakıyor.

  • Bu uyarılar ve hatalar neden ortaya çıkıyor ?
  • Ne yaptım da böyle bir hata aldım ? 

vs. gibi soruların kafanızda oluşması çok normal.

  • Peki biz bu hataları ortadan kaldırmak için neler yapabiliriz ? 
  • Yol haritamız nasıl olmalı ?

İşte bu makale sizin bu sorularınıza cevap verecek faydalı bilgileri içermektedir. Size anlatacağım yöntemleri titizlikle uygulayınız.

Hadi o zaman çözelim şu sorunu :

Üzgünüz İsteğinizle İlgili Bir Sorun Oluştu Instagram sorununun çözümü oldukça basit gibi görünebilir ama bazen çok sinir bozucu haller de alabilir.

 

Üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun/hata oluştu uyarısı neden oluyor?

Facebook’un instagramı satın alması ile birlikte instagram daha da büyüdü. Bu güzel bir durum olsa da facebook ile birlikte bu sorunların oluşması da kafa karıştırıcı bir durumdur.

Instagram uygulaması insanlar arasında çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Uygulamanın ne işe yaradığı gibi konular hakkında bilgi vermeme gerek yok diye düşünüyorum.

İnternet Hızınız

Instagram’ın bu şekilde yoğun olarak kullanılmasının olumsuz etkisi ise sıklaşan uyarı ve hataları almamız oluyor.

Insragram da makale konumuzu ilgilendiren bir özellik olarak Facebook ve bazı diğer uygulamalarla entegre olabilme özelliğidir. Eee tabi bu durumda instagramın sunucularını yormaktadır. Dolayısıyla sunucularının bazen geç cevap vermesi bizi hatalar ve uyarılarla karşı karşıya bırakabiliyor.

Bunlar arasında en çok rastlanılan ise “üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun(hata) oluştu” uyarısıdır. Uygulamaya bağlı sunucular yoğunluktan dolayı bu uyarıyı verebiliyorken internet hızınızdan dolayı da böyle bir hata alma durumunuzda söz konusudur. Yani internet hızınız, olması gerekenden yavaş ise bu hata ile karşılaşmanız oldukça yüksek gözüküyor.

Instagram uygulaması kullanıcılarının sunucu üzerindeki yüklerini dağıtılmış bir veri tabanındadır. Yani bazen siz uygulamayı kullanırken hata alıyorken başka bir kullanıcı aynı hataları almayabilir, sorunsuz şekilde kullanıyordur.

Bu olası durumdan anlayacağımız konu şu olmalıdır; Sorun kaynağı uygulamada değil sizdedir.

Instagram uygulaması tarafından aldığımız bu hata oluştu uyarılarını ortadan kaldırmamızın bir çok yolu mümkündür. Bu yollardan biri olmayabilir o zaman diğer yol size çözüm sağlayabilir. Tüm çözümleri sizlerle bu yazıda paylaşmış bulunacağım. Demek istediğim bir yolu deneyip olmadı diye kestirip atmayın başka çözümleri de denemek faydanıza olacaktır. Ben hepsini denedim çözümü tümünden farklı bir yolla buldum ( pes etmemek lazım 🙂 )

Biri olmuyorsa diğeri olabilir. Bu nedenle işe yaramaması durumunda diğer çözüm önerilerine de göz atmayı ihmal etmeyin.

Sorunumuzu Çözecek Başlıca Yöntemler

İnternet Bağlantısı

İlk çözüm yöntemi VPN kullanım seçeneği. Eğer evde sabit internet kullanıyorsanız bu madde önemli. Bir çok kişinin de bildiği VPN/Proxysistemi teknolojisi ile sorunun çözümüne ulaşabilme ihtimaliniz var.

İlk olarak VPN sistemini açmanız gerekiyor. Bunun için gerekirse internet aldığınız yerle iletişime geçebilirsiniz. Bir süre bu şekilde bekledikten sonra, kapatıp eski haline döndürebilirsiniz. Instagram uygulamasından çıkış yapıp, tekrar giriş yaptığınızda sorun bu bağlantıdan kaynaklıysa, altında başka neden yatmıyorsa, problem durumu ortadan kalkacaktır.

Instagram sorun çözme işleminde, o zaman ilk olarak kendi internetinizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Belki de internet hızının çok yavaş olmasından kaynaklı olarak, istediğiniz işlemleri gerçekleştiremiyorsunuz. Kendi internetinizi kontrol ettiğinizde sorunun sizden kaynaklı mı yoksa uygulamadan kaynaklı mı olduğu konusunda kesin sonuca varırsınız.

Kendi internet hızınızı kontrol etmeniz için yapmanız gereken işlem oldukça basit. Herhangi bir tarayıcı üzerinden bir bilgi aratın. Eğer bu bilgi anında karşınıza çıkıyorsa, demek ki sorun sizin internet hızınızla alakalı değil. Gelin diğer Üzgünüz İsteğinizle İlgili Bir Sorun Oluştu Instagram hatası ile ilgili çözümlere bakalım.

Hesabı geçici olarak kapatma

Aldığımız hatanın çözümü için bir başka yöntemin ise hesabı dondurmak ve tekrar açmak olduğu internet ortamında sıkça söylenmektedir. Fakat ben bu yöntemi denemedim. Sorunumuz biraz sıkıntılı bir sorun olduğu için çok farklı sebeplerden dolayı olabilir ve çözüm hesabı dondurmakla da olmayabilir. Ama büyük olasılıkla bu yazdığımız iki çözüm işinizi görecektir.

Instagram Hesap Dondurma :

-Birinci adım:  Instagram hesabınıza tarayıcıdan giriş yapın. (Mobil uygulama üzerinden değil.) Mobil uygulama üzerinden girildiğinde bazı kısımlarda bulunan bilgiler karşınıza çıkmayacaktır.

-Giriş işleminden hemen sonra  Hesaplar  kısmına giriyoruz. Ve burada Profili düzenle diyoruz. Hesabı geçici olarak kapat seçeneğini kullanarak hesabınızı geçici bir süreliğine kapatmış olacaksınız.

Hesabı geçici olarak kapat dediğimiz zaman Instagram bizden bazı bilgiler istiyor.

Bu bilgiler:

  • İkinci bir hesap açtım Ara vermek istiyorum
  • Çok zamanımı alıyor
  • Takip edecek kişiler bulamıyorum
  • Başka bir şey Kullanmaya başlamakta zorlandım
  • Gizlilikle ilgili endişelerim var vb…

Instagram hesabımızı kapatmamız için bu sunulan bilgilerden birini seçmemizi istiyor. Bu kısımda size önerim Ara vermek istiyorum seçeneğini kullanmanız olacaktır. Çünkü diğer seçeneklerde Instagram açıklama yapmanızı nedenini vs. gibi bir çok bilgi vermenizi istiyor. Dolayısıyla dediğimi yaparsanız çok uğraşmadan kısa yoldan dondurma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

Seçeneğimizi seçince güvenlik amaçlı size şifrenizi girmeniz istenecektir. Şifrenizi girerek hesabınızı geçici olarak kapatabilirsiniz.

-Şimdi hesap dondurma işlemi bittikten sonra bekleme süresi beş altı saati bulabilir. Daha sonra hesabınıza giriş yapın ve böylelikle dondurma işlemi kalmış olacaktır. (Unutmayınız bu defa giriş işlemini mobil uygulama ile yapmanız gerekiyor. Çünkü internet üzerinden 24 saat geçmeden hesap dondurma işlemini kaldıramazsınız.)

Önemli Not: Hesabı geçici olarak kapatıp, sonrasında tekrar açtığınızda hesabınızda bazı değişiklikler olduğunu görebilirsiniz. Böyle bir durumda sakin olun çünkü bu değişiklikler belli bir süre sonra düzelecektir.

-Tüm bu aşamaları sırasıyla yaptığınızda, büyük ihtmalle sorunun ortadan kaldırmış olacaksınız. Uyarıyı bundan sonra almayacağınızı umuyoruz. Giriş kontrolleri  Üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun/hata oluştu uyarısı için gördüğünüz gibi bir çok çözüm yolu mevcut.

Otomatik Kayıt veya Kullanıcı Adıyla Girmemek

Çözüm yollarından bir diğeri de Instagram uygulamasına otomatik kayıt  ya da kullanıcı adı ile giriş yapmak yerine sorun ile karşılaştığınızda e-mail adresi ve şifrenizi kullanarak giriş yapmayı denemeniz olacaktır. Bazen sorun bundan kaynaklı da olabilmektedir.

Facebook ile Instagram hesabınızı entegre etmişseniz ve bunlar birbirine bağlıysa kullanıcı adı ile giriş ya da e- posta ile giriş yerine (siz hangisini kullanıyorsanız) Facebook ile giriş yap seçeneğini kullanmakta çok nadir görülse de fayda sağlayabilmektedir.

Çözüm yollarını denerken dikkat edin sürekli ve ard arda denemeler Instagram tarafından spam hack vb gibi algılanabilir. O yüzden yöntemleri denerken bir süre bekleyerek aralıklı denemenizde fayda var.

Iphone (IOS) Telefonlarda Hatanın Çözümü:

Telefonunuzun dilini değiştirerek Instagram üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu Hatasından kurtulabilirsiniz. Evet yanlış okumadınız basit kolay bir yöntem ama etkili oldu. Ben kendi Iphone telefonumda bu sorunla karşı karşıya kaldım. Yukarıda size bahsetmiş olduğum tüm yöntemleri denedim fakat bende işe yaramadı. Bu sizde yaramayacağı anlamına gelmez ama Iphone kapalı kutu olduğu için uygulama geçmişi vs gibi temizlikleri telefonda kolaylıkla yapamıyorsunuz.

O yüzden internette o kadar araştırma yapıp tüm yöntemleri denedikten sonra çare bulamayınca yazımızın sonunda size bahsedeceğim format olayını deneyecektim ki aklıma Instagramın ana dil seçeneğinin İngilizce olması geldi belkide sorunu türkçe dilde yaşıyordum. ( Düşünün neler neler denedim ki aklıma abuk subuk tuhaf ama işime yarayan bu yöntem geldi 🙂 )

Hadi bunu da denemiş olayım da sonra olmazsa formatı atayım dedim. Ve Iphone da telefonun dil seçeneğini Türkçe den ingilizceye aldım.

Iphone  Telefon Dili Değiştirme

Bunun için Ayarlar > Genel > Dil ve Bölge > İphone Dili kısmından İngilizceyi seçmeniz gerekiyor. Daha sonra Instagram uygulamasını telefonunuzdan silin. Sonra Apple Store dan tekrardan indirin ve açın.

Sonrasını sizlere aşama aşama anlatayım:

Instagram uygulamamıda Forgot Password ( Şifremi Unuttum) diyoruz.

Bu kısımda Username (Kullanıcı Adı) ya da Phone(Telefon) seçeneklerini kullanarak sorun giderme ekranı karşımıza gelecektir. Sizin hesabınızda telefon veya email adresiniz hangisi onaylı ise onu yazınız.

Sonra Instagram size doğrulama kodu gönderecek o kodu uygulamaya gireceksiniz. Ve şifrenizi yenileme ekranının önünüze çıktığını görürsünüz.

Yeni bir şifre belirledikten sonra hesabınızın uygulama üzerinden açıldığını görebilirsiniz.

Ben denedim oldu inanmayan bir arkadaşta da olunca tamam dedim Iphone da sorunu Telefonu İngilizce yaparak çözdüm fakat Android telefonlarda da belki dil değiştirmek işinize yarayabilir.

Politika ihlalleri ( Üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun oluştu)

Üzgünüz isteğinizle ilgili bir sorun veya hata oluştu uyarısı ile karşı karşıya kalıyorsanız ve sorunu gideremiyorsanız, Instagram uygulamanıza bağlı hesapları da kontrol etmeniz gerekmektedir. Örnek verecek olursak birden fazla hesap kullanıyorsanız ve uygulamada bu hesaplarınızın hepsi açıksa sorununuz bu durumla da ilgili olabilir.

Hata aldığınız hesapta değil ama diğer hesaplarınızdan biri politika kurallarını ihlal etmiş olabilir.

Böyle bir durumda aynı uygulamadan açtığınız tüm hesaplarınızda hata almaya başlayabilirsiniz. Yani girdiğiniz cihazdan bir türlü hesaba bağlanamaz ve tekrar tekrar hata oluştu şeklinde uyarı almaya devam edersiniz. Bu şekilde bağlantılardan dolayı yaşanan sorunları birçok Instagram kullanıcısı yaşamıştır. Telefon ve uygulama geçmişini silmek bile çare olmayabilir.

Telefonu Formatlama Yöntemi

Tüm bu yöntemlerin yanı sıra telefona format atıldığında, bazen sorun kendiliğinden çözülmektedir. Format olayından önce size tavsiyem Instagram müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz olacaktır. Instagram Müşteri hizmetleri üzerinden yapmanız gereken tüm bilgileri ve talimatları alarak hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Bu yolları deneyerek bu sorundan kurtulmanız mümkün. Umarım faydalı olmuştur.

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir