DHCP Server Konsol da kullanılan simgeler ne anlama geliyor;

Bu yazımızda dhcp server konsol da genel olarak karşımıza çıkan simgeleri ve anlamlarını anlatacağım. İşinize yarayacağını düşünüyorum.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1.png   Konsolun sunucuya bağlanmaya çalıştığını göstermektedir.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2.png DHCP’nin sunucuya olan bağlantısını kaybettiği anlamına gelir.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 3.png DHCP sunucusu konsola eklendi demektir.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 4.pngDHCP sunucusunun konsolda bağlı ve aktif durumda olduğunu gösterir.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 5.pngAğınızda kullanmak için Active Directory’de DHCP sunucusu bağlı, ancak yetkili değil anlamına gelir.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 6.pngDHCP sunucusu bağlandı, fakat geçerli kullanıcı, sunucuyu yönetmek için yönetici kimlik bilgilerine sahip değildir.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 7.pngDHCP sunucusu uyarısıdır. Sunucu kapsamları için kullanılabilecek adresler yüzde 90 veya daha fazlasının kiralanmış ve kullanımda olduğunu gösterir. Bu durumda sunucunun istemcilere kiralamak için mevcut adreslerinin neredeyse tükendiğini göstermektedir.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 8.pngDHCP sunucusu uyarısıdır. Sunucu kapsamlarından hiçbir adres mevcut değildir, çünkü kullanım için ayrılan adreslerin maksimum değeri (yüzde 100) şu anda kiralanmıştır. Bu, istemcilerde kiralayamadığı veya hizmet veremediği için ağdaki DHCP sunucusunun başarısızlığını gösterir.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 9.pngScope ve superscope aktiftir.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 10.pngScope ve superscope pasif.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 11.pngScope veya superscope uyarısı. Scope uyarısı: scobun IP adreslerinin yüzde 90’ı veya daha fazlası kullanılır / rezerve edilmiştir. Superscope uyarısı: Superscope’un içindeki herhangi bir kapsamın bir uyarısı varsa, superskopun bir uyarısı vardır.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 12.pngScope veya superscope uyarısı. Scope uyarısı: Tüm IP adresleri DHCP sunucusu tarafından tahsis edilmiştir ve kullanımdadır. Daha fazla istemci, DHCP sunucusundan IP adresi alamaz, çünkü ayrılacak IP adresi yoktur. Superscope uyarısı: Superscope’ta yer alan en az bir kapsam, DHCP sunucusu tarafından tahsis edilen tüm IP adreslerine sahiptir. Hiçbir müşteri, yüzde 100 ayrılan kapsamda tanımlanan aralıktan bir IP adresi edinemez. Superscope içindeki diğer kapsamlar mevcut adresler içeriyorsa, DHCP sunucusu bu kapsamdaki adresleri tahsis edebilir.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 13.pngAktif kiralama listesini içeren klasör.
Etkin kiralama: Bu adres DHCP sunucusu tarafından kiralanamaz.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 15.pngSüresi dolan kiralama: bu adres DHCP sunucusu tarafından kiralanabilir.
 Etkin kiralama, DNS dinamik güncellemesi beklemede. Bu adres DHCP sunucusu tarafından kiralanamaz.
   İstemci bir uzaktan erişim sunucusu üzerinden bağlanıyor.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 18.gifAktif rezervasyon kirası: bu adres ayrılmış bir IP adresinde aktif bir kiralamadır. Bu IP adresi, DHCP sunucusu tarafından kiralanamaz.

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir