Beklenen açıklama geldi arkadaşlar Office 2019 Microsoft tarafından yayınlandı. Bu makalede size Office 2019 Kurulumu nasıl yapılır, neler gerektiğini adım adım anlatacağım.

Önemli Not:  2019 sürümü sadece Windows 10 ve MacOS işletim sistemlerini desteklemektedir.

Bu sürümün kurulumu diğer Office sürümleriyle kıyaslandığında biraz farklı gelebilir ki öyle. Office 2019’un kurulumu ve güncelleme alma yöntemi Office 365’e benzemiş.

Peki yeni özellik olarak neler var derseniz özetle; Office 365 de bulunan özelliklerin bu sürümde eklendiğini söyleyebiliriz. Tüm yenilikleri merak eden arkadaşlar aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirler.


Yeniliklerin Tamamı İçin Tıkla

Arkadaşlar öncelikle Office 2019 sürümünün kurulum dosyalarını hazır etmemiz gerekmektedir. Bu dosyaları nasıl hazırlarız ve kurulumu nasıl yaparız anlatacağım.

İlk adım olarak aşağıdaki siteden ODT aracını indirip içerisinden çıkan setup.exe ye ulaşmak lazım.


ODT ARACINI İNDİR

Hangi Office sürümünü (ProPlus ya da Standard) hangi mimaride (32 ya da 64 bit) kurmak istiyorsak ona göre indireceğimiz bir XML dosyası hazırlamamız gerekiyor. Bunun için örnek bir XML aşağıdaki gibidir.

Aşağıdaki XML 32 bit ProPlus sürümünü indirecek şekilde ayarlıdır. Güncellemeleri SCCM üzerinden alma ayarı açık durumdadır.

ExcludeApp olarak görünen ürünlerin yüklenmesini istemediğim ürünler ve Office 2019 sisteme yüklenirken sistemde yüklü olan önceki Office sürümlerini Uninstall edecek şekilde ayarlı durumdadır.
Bu XML üzerinde istediğiniz ayarlamaları yapmanız mümkündür. Kolay anlaşılabilir bir yapılandırmaya sahiptir. Bilmeniz gereken parametreler aşağıdaki sitede mevcuttur.

Deploy Office 2019 (for IT Pros)

Office 2019 Kurulumu

XML dosyasını indirmek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

XML indir

Ürünlerin Exclude kısmına yazım biçimleri:
ID=”Access”
ID=”Excel”
ID=”Groove”
ID=”Lync”
ID=”OneDrive”
ID=”OneNote”
ID=”Outlook”
ID=”PowerPoint”
ID=”Publisher”
ID=”Word”

Oluşturduğumuz XML dosyasını ve Setup.exe dosyasını bir klasör içerisine aşağıdaki gibi hazırlıyoruz.

Office 2019 Kurulumu

Sonraki adımda CMD’yi “Run as Admin(Yönetici Hakları)” olarak çalıştırıp, aşağıdaki komutla Office 2019’un güncel kurulumunda gerekli dosyaları indiriyoruz.

Office 2019 Kurulumu

CMD ekranında indirme bittiğinde alt satıra geçer. İndirme işlemi alt satıra geçildiğinde bitmiş olur. Son durumda aşağıdaki gibi Office isminde bir klasörün oluştuğunu ve içerisinin de dolu olduğunu görmemiz lazım.

Office 2019 Kurulumu

İndirme işlemi tamamlandığına göre sıra kuruluma geldi.

Office 2019 Kurulumu

Office 2019 kurulumunun başlaması için CMD yi Yönetici hakları (Run as Admin) olarak açarak aşağıdaki komut ile kurulum başlatılır. 

setup.exe /Configure Office2019ConfigurationX86TR.xml
Office 2019 Kurulumu
Office 2019 Kurulumu

Denetim Masası > Program ekle/kaldır bölümünü görüntülediğimizde Office ürününün aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi kurulmuş olduğunu görebilirsiniz.

Başlat menüsüne tıkladığımızda kurulumunu yapmış olduğumuz Office bileşenlerini görebiliriz.

Office 2019 Kurulumu

Office’i etkinleştirmek için ise bir KMS Server üzerinden gerekli ayarları yapmanız gerekmektedir. KMS sunucunuz yoksa ürün bilgileri kısmında aşağıdaki gibi ürün anahtarını girerek etkinleştirebilmeniz mümkündür.
Not: KMS kullanmıyorsanız MAK ürün anahtarını XML dosyasının içerisine girerek de etkinleştirmenin otomatik olmasını sağlayabilirsiniz.

Office 2019 Kurulumu
Office 2019 Kurulumu
Office 2019 Kurulumu

Kaynak:
https://docs.microsoft.com/en-us/deployoffice/configuration-options-for-the-office-2016-deployment-tool

Microsoft Office Hakkında Detaylı bilgiler için elbette ki Microsoft Document.

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle…

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir